Wielki Tydzień 2022

WIELKANOC 2022

 

W Niedzielę Palmową, wspominając uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, rozpoczęliśmy obchody Wielkiego Tygodnia. Czasu, do którego przygotowywaliśmy się przez 40 dni poprzez modlitwę, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz spowiedź wielkopostną. W trakcie tej niedzielnej Eucharystii odczytana została Męka Pańska, a Ks. Proboszcz poświęcił przygotowane przez nas palmy wielkanocne. Po zakończeniu Mszy św. odbyło się rozstrzygnięcie parafialnego konkursu na palmę wielkanocną, podczas którego zostały rozdane upominki oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Bezpośrednio przed Niedzielą Wielkanocną przeżywaliśmy Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Wydarzenia te, to dla każdego chrześcijanina niezwykłe doświadczenie obecności Boga, o ile przeżywamy je z wiarą i w skupieniu.

W Wielki Czwartek, w sposób szczególny dziękowaliśmy za dar Kapłaństwa i Eucharystii. Na ręce Ks. Proboszcza złożone zostały kwiaty oraz podziękowanie za Jego posługę w naszej wspólnocie. Po zakończonej liturgii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy i od tego momentu poszczególni parafialnie, według ustalonego porządku – każdy po 30 minut – czuwali przy ciemnicy.

W Wielki Piątek wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej nawiązującej do współczesnego, trudnego świata, w którym tak wiele jest zła i bólu. Po tym, uczestniczyliśmy w przejmującej liturgii Męki Pańskiej, podczas której kulminacyjnym punktem była adoracja Krzyża św.

W Wielką Sobotę tradycyjnie poświęciliśmy święconki, a wieczorem odbyła się najważniejsza liturgia roku kościelnego, czyli liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczęliśmy ją od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, po czym wysłuchaliśmy słowa Bożego, które tego dnia było naprawdę bogate w treść. Na koniec Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, przy którym straż pełniła wartę.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zgromadziliśmy się na Mszy św. o godz. 6, w trakcie której przeszliśmy w uroczystej procesji wokół kościoła. Towarzyszył nam śpiew oraz radość, że Jezus zmartwychwstał, żyje i jest pośród nas.

Brak możliwości komentowania.