św. Florian – patron strażaków

WSPOMNIENIE ŚW. FLORIANA – ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

4 maja obchodzimy „Dzień Strażaka” – święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń służbę w myśl strażackiej dewizy ‘Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. W ten dzień wspominamy ich patrona – świętego Floriana, który poniósł męczeństwo, gdy śpieszył ze swym świadectwem wiary z pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom. Stał się on opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, kominiarzy, garncarzy, piekarzy i hutników. Dzień ten został ustanowiony w 2002 roku przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Świętuje go zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Jego symbolem jest czerwono – niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę.

W naszej świątyni 3 maja, w święto Matki Bożej Królowej Polski, odbyła się uroczysta Msza św. o godz. 11:00, na którą przybyli nasi strażacy z Przedborza i Huty Przedborskiej wraz z Pocztami  Sztandarowymi. Na tej Eucharystii w naszych modlitwach prosiliśmy Pana Boga za wstawiennictwem św. Floriana o bezpieczeństwo dla nich w służbie naszemu społeczeństwu oraz drugiemu człowiekowi, a także polecaliśmy ich rodziny.

Drodzy strażacy, przyjmijcie najszczersze wyrazy szacunku i uznania dla Waszej odpowiedzialnej służby – codziennej gotowości do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego oraz niesienia pomocy potrzebującym. Jednocześnie życzymy niewyczerpanej siły i wytrwałości, licznych sukcesów oraz wiele satysfakcji z pracy, a także tyle powrotów do remizy, ile z niej wyjazdów. Niech Wam Bóg hojnie błogosławi, a św. Florian, którego jesteście Rycerzami, ma Was w swojej opiece. Serdecznie dziękujemy Wam również za zaangażowanie w różnorakich uroczystościach, a także za pracę na rzecz parafii. Bóg zapłać!

Małgorzata Z.

Brak możliwości komentowania.