Dni Krzyżowe – modlitwa o urodzaje

DNI MODLITW O URODZAJE – DNI KRZYŻOWE

W poniedziałek, wtorek i środę przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywamy dni modlitw o urodzaje, błogosławieństwo dla ludzi pracujących na roli, dobrą pogodę oraz o zachowanie od klęsk żywiołowych. Ta piękna tradycja zwana „Dniami Krzyżowymi” narodziła się we Francji około 470 roku, gdy kraj ten nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe. Święty Mamert biskup Vienne, nakazał wówczas odprawianie procesji błagalnych. Z czasem zwyczaj przyjął się w całym Kościele. Pan życia postawił nas na ziemi płodnej i wydającej obfite plony. On czyni ją urodzajną, zsyłając deszcz i promienie słońca. Powołał nas byśmy byli włodarzami tego dobra. Włodarzami, a nie właścicielami. Oczekuje dbałości o to, co nam powierzył. Nasz Ojciec w Niebie wie najlepiej, czego nam do życia potrzeba.

Codziennie modlimy się: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Zanim weźmiemy chleb do ręki, musi on przejść przez wiele rąk. A chleb jest owocem ziemi, pracy rąk ludzkich i darem Bożego Błogosławieństwa.

Msza święta w tych dniach połączona jest z procesją do Krzyża misyjnego, śpiewem litanii do Wszystkich Świętych oraz Litanii Loretańskiej wraz z poświęceniem i błogosławieństwem przez Kapłana pól uprawnych.

Powinniśmy w tych dniach uczestniczyć we wspólnej  modlitwie i prosić Dobrego Boga o urodzaje, zachowanie od nieszczęść, o błogosławieństwo dla upraw i hodowli. Pielęgnujmy piękne tradycje przodków, które są wyrazem ich i naszej wiary.

Ks. Proboszcz

Brak możliwości komentowania.