Trzeźwość – dar abstynencji na Wielki Post

„MŁODZI TRZEŹWI I WOLNI”

W niedzielę 3 marca, w polskim Kościele obchodzimy dzień ekspiacji za grzechy pijaństwa, który rozpoczyna 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku przyświeca mu hasło: „Młodzi trzeźwi i wolni”, gdyż tylko wtedy mogą być „przyszłością Kościoła i narodu”. Inspiracją do wyboru hasła był m.in. Synod Biskupów, nt.: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, który odwołuje się do trudnej sytuacji, w jakiej żyją młodzi. Głównym tematem jest właśnie wychowanie młodzieży w wolności od wszystkiego, co szkodzi i co oddala od szczęścia. Wsparcie i pomoc wychowawcza, jakiej młodzi ludzie potrzebują, by wzrastać w miłości i wolności dzieci Bożych wymaga współdziałania wielu środowisk, w tym wspólnot Kościoła. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych czy zniewoleni są innymi nałogami.

W tym Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu musimy po raz kolejny uświadomić społeczeństwu, jak poważnym problemem jest nadużywanie alkoholu w Polsce. Alkohol przyczynia się nie tylko do utraty zdrowia czy rozbicia rodziny. Nadużywanie alkoholu bardzo często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary. Wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła. Brak trzeźwości jest zagrożeniem dla życia wiecznego. Chcemy w tym tygodniu naszą modlitwą, postem, osobistym świadectwem abstynencji wynagradzać Bogu za grzechy pijaństwa. Przeżyjmy ten tydzień w sposób szczególny, dając świadectwo o tym, że można dobrze się bawić bez używania alkoholu.

Brak możliwości komentowania.