Nasz Wielki Polak – św. Jan Paweł II – 40 rocznica wyboru

JAN PAWEŁ II – 40 LECIE WYBORU NA PAPIEŻA

16 października obchodzić będziemy czterdziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Bez wątpienia był to jeden z największych triumfów w dziejach narodu i państwa polskiego. Papieżem po raz pierwszy od ponad 400 lat został nie Włoch, ale właśnie Polak. Karol Wojtyła miał wówczas 58 lat i przyjął imię Jan Paweł II. Ów pamiętny dzień na zawsze zapisał się w dziejach Polski.

Wieczorem 16 października 1978 roku w całej Polsce trwał prawdziwy karnawał radości. Żadne słowa nie są w stanie opisać euforii Polaków po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Ludzie spontanicznie kierowali swoje kroki do kościołów, aby podziękować Bogu za ten wybór.

Dzieciństwo Karola nie było wesołe. Najpierw zmarła mu matka, a później brat. Do dwudziestego pierwszego roku życia wychowywał go ojciec, który całkowicie poświęcił się wychowaniu syna, ucząc go miłości do Boga i ojczyzny dając osobisty przykład pobożności. Zmarł on 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie. Był to poważny cios dla młodego chłopaka, który pozostał zupełnie bez rodziny i środków do życia. Trudności i cierpienia, których nie brakowało mu w życiu nie załamywały go, ale umacniały w oddaniu się Bogu.

Jego pontyfikat trwał 27 lat i zmienił oblicze świata i Kościoła. Będąc papieżem odwiedził 130 krajów i odbył 104 podróże apostolskie. Jako pierwszy odwiedził synagogę i meczet. Jan Paweł II miał zawsze wyciągnięte ręce do drugiego człowieka, otwarte ramiona przygarniające każdego i otwarte drzwi w domu biskupim dla wszystkich.

W sobotę, 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, o godzinie 21:37, wielki papież Jan Paweł II powrócił do domu Ojca. Cały świat pogrążył się w głębokim smutku.

Już 1 maja 2011 roku Benedykt XVI dokonał jego beatyfikacji, a trzy lata później 27 kwietnia 2014 roku, papież Franciszek zaliczył go w poczet świętych Kościoła Katolickiego.

Bóg posłużył się jego zaletami umysłu i serca, by dać Kościołowi i światu mądrego nauczyciela, światłego przewodnika i pasterza według Serca Bożego.

 

Słowa „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi” stały się swoistym mottem całego pontyfikatu Jana Pawła II

 

Brak możliwości komentowania.