Misjonarze z Peru odwiedzili naszą parafię

MISJONARZE W NASZEJ PARAFII

Dnia 17 i 18 września 2018 roku w naszej wspólnocie parafialnej gościliśmy dwóch misjonarzy pracujących na misjach w Peru: Ks. Paweł Stec i ks. Roberto z Peru.

Ks. Paweł pochodzi z Kąclowej koło Grybowa. Jego przygoda z misjami rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy odpowiadając na prośbę ordynariusza i potrzeby Kościoła misyjnego, wyjechał na misje do Peru. Pracuje w wysokich górach w Marco – obecnie jako wikariusz do pomocy duszpasterskiej ks. Tomaszowi Wajdzik z naszej diecezji, który naszą parafię odwiedził 3 lata temu. Do tej misji przygotowywał się przez rok w Centrum Misyjnym w Warszawie. Pan Bóg prowadził Go krok po kroku, gdzie dojrzewał do podjęcia tej posługi misyjnej. Propozycję wyjazdu odczytał jako wolę Pana Boga.

Przebywając w Peru, musiał dostosować się do panujących tam obyczajów i bardzo trudnych warunków życia: gdzie brak dróg, środków transportu, a także środków medycznych. Dodatkową trudnością jest życie w górskich bardzo trudnych klimatach, mieszkając na ponad 3 tysiącach m.n.p.m.

A niska temperatura i częste deszcze, sprawiają  niemałe trudności w posłudze misjonarzy. W Peru żyje wiele ludzi, dla których życie innych nie ma dużej wartości. Często tam spotykane są; zabójstwa, napady, korupcje.

Misjonarz nie tylko głosi Radosną Nowinę, ale spełnia różne funkcję: tynkarza, mechanika, pomaga przy gromadzeniu opału – jednym słowem jest to człowiek do wszystkiego. Siłę do głoszenia Słowa Bożego czerpie z modlitwy, bo bez kontaktu z Bogiem nic by nie zdziałał. Codziennie pamięta o haśle przewodnim misjonarza: „Musisz mieć mentalność siewcy”.

Padre Roberto ( Ojciec Robert) – pochodzi z Peru. Jego marzeniem od zawsze było przyjechać do Polski, gdzie urodził się wielki papież św. Jan Paweł II i spotkać się z Czarną Madonną na Jasnej Górze. Razem z ks. Pawłem spotkali się w naszej szkole z uczniami opowiadając o życiu, zwyczajach Peruwiańczyków i pracy misyjnej.

W czasie pobytu w Polsce urzeczony był gościnnością  i otwartością ludzi. Odwiedził też; Warszawę, Jasną Górę i Kraków Łagiewniki – centrum miłosierdzia Bożego.

Dziękujemy misjonarzom za wspólną modlitwę podczas Mszy Świętej oraz za kilka słów, którymi podzielili się z nami.

Życzymy im, aby Dobry Bóg obdarzał ich zdrowiem, błogosławieństwem i by nigdy nie zabrakło im sił do głoszenia Ewangelii, opowiadając o Panu Jezusie i Kościele. Szczęść Boże na dalsze lata ich owocnej posługi!

 

Brak możliwości komentowania.