Matki Bożej Zielnej

UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ ZIELNEJ

Najpiękniejsze święto polskiego lata, czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to uroczystość upamiętniająca wzięcie ciała i duszy Maryi do nieba po jej śmierci. Tradycja przedstawia ciało Matki Bożej, unoszone w promienistym świetle przez aniołów do nieba. W taki to sposób Wniebowzięcie ukazuje większość dzieł sztuki.

Uroczystość Wniebowzięcia umacnia w nas nadzieję, że jako zbawieni znajdziemy się w domu Ojca w niebie. Dlatego wdzięczni Bogu i Jego Matce, przynosimy do poświęcenia wiązanki kwiatów, zbóż roślin i warzyw i mamy nadzieję, że kiedyś, w wieczności, Maryja przedstawi nas Bogu z naręczem dobrych uczynków, naszego pięknego życia zgodnie z wyznawaną wiarą i przykazaniami. Pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce symbolizują duchową pełnię Maryi, jako najdorodniejszego ziemskiego owocu. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Jest Ona bowiem obecna w naszych myślach i modlitwach, w słowach i pieśniach.

W tym dniu najsłynniejsze Maryjne sanktuaria mają swoje odpusty. Szczególnie oblegana przez pielgrzymów jest Kalwaria Zebrzydowska, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Niezwykle ważne uroczystości odbywają się na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Niech nasze podobieństwo do Maryi znajduje wyraz w dawaniu światu Boga. Niech inni poznają Go, zarówno w cichej pracy, w serdecznym myśleniu o najdroższych nam osobach, jak i w bólu, gdy zagubimy Jezusa. Prośmy Maryję, abyśmy potrafili szukać i znajdować Go, tak jak Ona.

Serdecznie dziękujemy naszym Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Przedborza i Huty na czele z naszymi Paniami Sołtys Krystyną i Barbarą wraz druhami strażakami z podtrzymywanie tradycji przez piękne wieńce dożynkowe.

 

 

 

 

 

Brak możliwości komentowania.