Sierpień miesiącem abstynencji

SIERPIEŃ MIESIĄCEM ABSTYNENCJI

W sierpniu Kościół w Polsce zachęca do abstynencji i troski o trzeźwość. W 1984 roku, biskupi zebrani na 201. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, po raz pierwszy wezwali naród do powstrzymania się od spożywania wszelkich napojów alkoholowych. Wybrano sierpień ze względu na szczególne czczenie i nagromadzenie świąt maryjnych w tym czasie.

„W tym roku przeżywamy jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Dlatego tym bardziej chcemy zaprosić Polaków do ambitniejszego działania, do ambitniejszej drogi. Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni. W tym roku odważnie prosimy: niech będzie to 100 dni abstynencji. Sto dni abstynencji na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.” – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Sierpniowy dar abstynencji składany przez wielu Polaków to błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, w której tysiące rodzin cierpi przez nadużywanie alkoholu. Tymczasem alkohol to jedno z największych zagrożeń dla rodziny, źródło rozwodów, przemocy i dramatów. Z przerażeniem patrzymy na dane mówiące o tym, że po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci. Trzeba ten trend zatrzymać.

Prośmy Maryję – Królową Polski, aby wspierała nas w naszych szlachetnych postanowieniach dobrowolnej abstynencji podejmowanej z miłości do bliźnich i do naszej Ojczyzny. Niech Polska będzie narodem ludzi trzeźwych. Bez trzeźwości  nie potrafimy naśladować Jezusa i iść drogą świętości. Jeżeli chcemy być dojrzałymi chrześcijanami, musimy zachować trzeźwość w myśleniu i postępowaniu.

Brak możliwości komentowania.