Zesłanie Ducha Świętego

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

Święto Zesłania Ducha Świętego w liturgii kościelnej to jedno z najważniejszych świąt – upamiętnia Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów. Dwudniowe obchody Zesłania Ducha Świętego nazywamy inaczej Zielonymi Świątkami. Pięćdziesiąt dni po świętach Wielkanocnych, między 10 maja a 13 czerwca to okres największego rozkwitu roślin i pełni wiosny. Uroczystość ta kończy w kościele katolickim okres wielkanocny.

Według Pisma Świętego w ten dzień na zebranych w Wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty, przez co zaczęli oni mówić wieloma językami oraz otrzymali szczególne dary duchowe – charyzmaty. Dokładnie tak, jak zapowiedział to Pan Jezus, tuż przed Wniebowstąpieniem.

Na przyjście Ducha Świętego przygotowywaliśmy się przez dziewięciodniową nowennę, aby dokonał przemiany w naszych sercach, tak jak przemienił Apostołów w Wieczerniku.

Tak często zapominamy o Duchu Świętym, pomijamy Go w naszych modlitwach. A przecież tak przydatne i wielorakie dary może nam On ofiarować, gdy się do Niego zwrócimy.

W poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego kościół obchodzi Święto NMP Kościoła. W tym właśnie dniu, po skończonej Eucharystii, wszyscy ze śpiewem Litanii Loretańskiej na ustach, przeszliśmy pod grotę Matki Bożej Fatimskiej, aby tam oddać Jej cześć z okazji święta, które w tym dniu przeżywaliśmy oraz zbliżającego się Dnia Matki. Dziewczęta z DSM-u przeczytały przygotowane wcześniej wiersze, przeplatając je pieśniami Maryjnymi, a także ofiarowały bukiet ogródkowych kwiatków dla Naszej Najlepszej Matki.

Święty Jan Paweł II pisał, że choć Kościół narodził się na krzyżu w Wielki Piątek, trwał w ukryciu. Swoje narodziny postanowił ujawnić światu właśnie pięćdziesiąt dni później. Tego dnia – po ludzku – narodził się dla całego świata.

Brak możliwości komentowania.