Niedziela Palmowa

NIEDZIELA PALMOWA

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Niedzielą Męki Pańskiej. Jest to jedno z ważnych świąt w kościele. Obchodzimy je na tydzień przed Wielkanocą na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy został powitany przez tłum rzucający mu liście palmowe pod nogi.

Niedziela ta w Kościele Katolickim kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień – okres upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. Symbolem tego dnia są przynoszone do kościoła palmy, które kapłan poświęci. Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii kościoła katolickiego w XI wieku. Symbolizują one mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody – corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

 

Brak możliwości komentowania.