Droga krzyżowa – drogami naszej parafii

DROGA KRZYŻOWA W PLENERZE

Chrystus cierpiał za nas i wzór nam zostawił, byśmy poszli za Nim, Jego śladami”

Okres Wielkiego Postu to szczególny czas, czas nawrócenia, refleksji, modlitewnej zadumy, spoglądania na krzyż, kroczenia za nim, bo to właśnie na nim Jezus umarł za nasze grzechy.

Już po raz czwarty, w czasie Wielkiego Postu, w piątkowy wieczór po Mszy Świętej wyruszyliśmy na Drogę Krzyżową w plenerze, która wiodła drogami naszej parafii. Wpisała się ona już na stałe do kalendarza nabożeństw odprawianych w naszej wspólnocie. I chyba trudno bez niej wyobrazić nam sobie Wielki Post. Pomysł ten wprowadził kilka lat temu Ksiądz Proboszcz. Na te nabożeństwa, wiodące wśród domostw, łąk i pól oczekujemy w sposób szczególny. To tak jakby Chrystus szedł ulicami naszych wiosek i miasteczka i zapraszał nas, byśmy poszli za Jego krzyżem, ale także podjęli krzyże naszych codziennych czasami trudnych do przyjęcia i zrozumienia spraw.

Szczególnego znaczenia nabiera to plenerowe nabożeństwo pasyjne w kontekście hasła roku duszpasterskiego ,,Idźcie i głoście”. Do tego by wyruszyć za krzyżem Jezusa, jest wezwany każdym z nas, bo na nas spoczywa misja głoszenia Dobrej Nowiny.

Wybór rozważań, które czytaliśmy nie był przypadkowy, wszak rok ten poświęcony jest 25-leciu Diecezji Rzeszowskiej oraz roku Św. Brata Alberta. Nabożeństwu Drogi Krzyżowej przewodniczył Ksiądz Proboszcz, zaś rozważania prowadzili parafianie. Pomiędzy poszczególnymi stacjami odmawialiśmy tajemnice różańca świętego oraz śpiewaliśmy pieśni wielkopostne. Uczestnicy nabożeństwa dźwigali duży, ciężki, drewniany krzyż. Ministranci nieśli pochodnie symbolizujące pojmanie Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym.

Droga Krzyżowa w terenie pozwala bardziej autentycznie przeżyć tajemnicę Męki Pana Jezusa. Choćby dlatego, że trzeba pokonywać długą drogę, wzniesienia, czasami błoto.

 

Dziękujemy Panu Bogu za ten niepowtarzalny czas oraz za piękną wiosenną pogodę.

Dziękujemy strażakom, którzy dbali o bezpieczeństwo uczestników.

Dziękujemy wszystkim parafianom za udział oraz za wspólną  modlitwę.

 

Brak możliwości komentowania.