Nasze pielgrzymowanie do św. Krzyża

CZERWCOWA PIELGRZYMKA PARAFIALNA

W sobotę 19 czerwca 2021r. o godz. 7:30, grupa 54. parafian wraz z ks. Proboszczem udała się na pielgrzymkę do Świętego Krzyża, Opatowa, Sulisławic i Krzyżtoporu.

Około godz. 10 dotarliśmy na parking u podnóża Świętego Krzyża i stamtąd musieliśmy pokonać jeszcze 2 km asfaltową drogą, aby dotrzeć do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Niektórzy nasi parafianie pokonali tę trasę meleksem, jednak większość zdecydowała się na pieszą wędrówkę, podczas której mogliśmy podziwiać piękno otaczającej nas przyrody oraz porozmawiać z innymi pielgrzymami. Po drodze mijaliśmy także Radiowo – Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż, które swoją 157-metrową wysokością przyciąga wzrok każdego przechodnia. Po półgodzinnej wędrówce usatysfakcjonowani dotarliśmy do naszego celu, jakim było Sanktuarium na Świętym Krzyżu – najstarsze polskie sanktuarium oraz duchowa stolica województwa świętokrzyskiego. Kustoszami tego wyjątkowego miejsca są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy swoją modlitwą i służbą wśród pielgrzymów podejmują trud jego rozwoju. Jeden z nich oprowadził nas po Sanktuarium, w którym obecnie trwa wyczekiwany od lat remont. Brat …….. opowiedział nam o historii tego miejsca oraz o wnętrzu Sanktuarium i obrazach w nim znajdujących się. O godz. 11 w tym miejscu, nasz ks. Proboszcz odprawił mszę św., w której uczestniczyliśmy, po czym przeszliśmy do Kaplicy Oleśnickich, gdzie wspólnie zawierzyliśmy wszystkie nasze sprawy Bogu. Mieliśmy także możliwość pomodlić się indywidualnie, odpocząć, zwiedzić tereny przy Sanktuarium czy wejść na Platformę Widokową Wieży Bazyliki Mniejszej, skąd rozpościerają się malownicze widoki na Świętokrzyski Park Narodowy i pobliskie tereny.

Po wolnym czasie wróciliśmy do autokaru i przejechaliśmy do Opatowa. Tam pani przewodnik oprowadziła nas po Podziemiach Opatowskich, dzięki czemu poznaliśmy historię samych podziemi oraz Opatowa i jego zabytków, a także obejrzeliśmy wystawy o tematyce regionalnej. Trasa, którą przeszliśmy miała ok. 500 m długości, a jej najniższy poziom sięgał 14,5 m pod powierzchnię rynku.

Naszym kolejnym przystankiem było Sanktuarium MB Bolesnej w Sulisławicach, gdzie jeden z ojców …… opowiedział o historii tego miejsca i o obrazie znajdującym się w ołtarzu, a następnie przeszliśmy do mieszczącego się obok starego kościoła Narodzenia NMP.

Ostatnim punktem naszego pielgrzymowania był Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Razem z panią przewodnik zwiedzaliśmy pełną tajemniczości ruinę zagubioną wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej oraz podziwialiśmy wspaniałą architekturę zamku. Mieliśmy także czas na zakup pamiątek czy zrobienie zdjęć. Ubogaceni wiedzą i nowym doświadczeniem powróciliśmy do autokaru i około godz. 20 wróciliśmy już do swoich domów.

Dziękujemy ks. Proboszczowi, bo to dzięki Jego inicjatywie wyruszyliśmy na pielgrzymkę i odkryliśmy tyle pięknych miejsc w województwie świętokrzyskim. Bóg zapłać!

 

Brak możliwości komentowania.