Święta Rodzina -wzorem dla naszych rodzin

ŚWIĘTA RODZINA Z NAZARETU WZOREM DLA KAŻDEJ RODZINY

 

Pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu obchodzona jest w Kościele rzymskokatolickim jako niedziela Świętej Rodziny. Niedziela ta zaprasza nas, by skupić się na Świętej Rodzinie i na rodzinie, która w zamyśle Bożym powinna być święta, ale często taką nie jest. Konferencja Episkopatu Polski zaproponowała, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Pytamy się nieraz samych siebie co się dzieje z naszymi rodzinami. Coraz mniej matki w matkach naszych. Coraz mniej ojca w ojcach naszych. Prawdziwych domów coraz mniej. Bo coraz mniej domów w naszych domach. A odkąd człowiek jest człowiekiem i długo chce być człowiekiem – potrzebuje nie hotelu, nie noclegu, ale źródła pokoju, odpoczynku, siły, miłości – potrzebuje po prostu domu. A tymczasem dom ginie. Ginie nam wspólny stół. Jemy po kątach, na stojąco, z mikrofalówki. Byle jak najprędzej iść w miasto, dalej od domu. Wspólna modlitwa, posiłek przy jednym stole, rodzinne świętowanie sprawiają, że odkrywamy radość bycia ze sobą i dla siebie. Niestety wielu rodziców stwierdza, że nie mają czasu dla współmałżonka, ani dla swoich dzieci. Brak rozmowy wspólnego czasu skutkuje nieufnością, załamaniem się relacji rodzinnych. Nie można tworzyć trwałej wspólnoty, jeżeli brakuje zrozumienia i szacunku.

Jezu, pomóż nam przyjąć prawdę, że nie ma prawdziwej miłości bez ofiary, bez krzyża. Krzyż od początku wpisany był w życie Świętej Rodziny: Twoje narodziny w stajence, zapowiedź cierpienia przez Symeona, prześladowanie ze strony Heroda, ucieczka do Egiptu, zagubienie Ciebie w świątyni… Gdy Maryja z Józefem po trzech dniach odnaleźli Cię, odpowiedziałeś:,, Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?”. Nie rozumieli jeszcze Twojej odpowiedzi. I my tak często nie rozumiemy sensu doświadczeń, które zsyła na nas Bóg.

Jezu, ucz nas, że najważniejsze jest pełnienie woli Ojca Niebieskiego; ucz nas w każdym czasie stawiać sprawy Ojca na pierwszym miejscu. Wtedy będziemy szczęśliwi. Nieuchronny krzyż uszlachetni naszą miłość.

Święta Rodzino, błogosław nam. Rozpalaj w nas pragnienie Boga. Nieustannie przypominaj nam, skąd wyszliśmy i dokąd zmierzamy, jaki jest cel naszej ziemskiej drogi.

Brak możliwości komentowania.