Serce bez granic – kardynał Adam Kozłowiecki

ŚLADAMI KARDYNAŁA ADAMA KOZŁOWIECKIEGO

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą…

W sobotę 27 października 2018 roku o godzinie 12:30, grupa 38-osobowa wraz z Księdzem Proboszczem w ramach tygodnia misyjnego udała się autokarem do Muzeum Kardynała Kozłowieckiego. Muzeum Jego imienia mieści w odrestaurowanej oficynie dworskiej znajdującej się na terenie dawnej posiadłości rodziny Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pani przewodnik  oprowadzała nas i opowiadała o Jego trudnym życiu, przekazywała wiadomości o nowoczesnej wystawie przedstawiającej życie i działalność – jedyna taka na Podkarpaciu wystawa multimedialna. Następnie obejrzeliśmy dwa filmy o tym niezwykłym polskim jezuicie, a zarazem wielkim misjonarzu.

Opowiadając nam o postaci Kardynała Kozłowieckiego  szczególną uwagę zwróciła na Jego niesłabnący optymizm i poczucie humoru, które misjonarz zachował do końca pomimo ciężkich życiowych doświadczeń, jakimi była wojna i pobyt w obozach zagłady Auschwitz i Dachau. Przesłaniem kardynała była miłość do drugiego człowieka, którego zawsze traktował jak brata, bez względu na kolor skóry, język czy pochodzenie, bo jak twierdził wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca.

Kardynał Adam Kozłowiecki urodził się w 1911 roku w Hucie Komorowskiej, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Wstąpił do Jezuitów w Starej Wsi k. Brzozowa, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Podczas II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Przez 61 lat pracował, jako afrykański misjonarz w Północnej Rodezji – później Zambii, gdzie najpierw został  wywyższony do godności biskupa, a następnie został mianowany arcybiskupem Lusaki. Natomiast tytuł Kardynała uzyskał za pontyfikatu Jana Pawła II. Zmarł 28 września 2007 roku. Został pochowany przy Katedrze Dzieciątka Jezus w Lusace, w stolicy Zambii. W 2008 roku, aby kontynuować jego misję i posłannictwo powstała Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”, której siedziba znajduje się w Hucie Komorowskiej. W wielu miejscach i sercach wielu osób pozostaje jego żywy obraz, mimo iż od jego śmierci minęło kilkanaście lat.

Około godziny 15:30 wyjechaliśmy z wiedzą o wyjątkowej znanej na całym świecie osobie z ziemi kolbuszowskiej, która staje się autorytetem dla wielu osób. Życie Kardynała zaś jest doskonałym przykładem na radzenie sobie z dzisiejszymi problemami. Całe swoje życie zawierzył całkowicie Bogu i w Nim szukał oparcia prawdziwie Boży człowiek.                                                     Redakcja

Brak możliwości komentowania.