Święto Ofiarowania Pańskiego

2 LUTY – OFIAROWANIE PAŃSKIE

40 dni po Bożym Narodzeniu kościół  obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W ten sposób cały lud Boży przeżywa na nowo to, co wydarzyło się w świątyni Jerozolimskiej – Maryja wraz z Józefem ofiarowali Dzieciątko Jezus Bogu Ojcu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i zbawieniem narodów. Święto to ma charakter zdecydowanie Maryjny – Matki Bożej Gromnicznej. W kościele dokonuje się poświęcenia gromnic. Zapalone gromnice daje się do rąk konającym, aby Maryja – Ta, która niosła do świątyni Jezusa- Światłość Prawdziwą, prowadziła dusze umierających wprost do wiekuistej światłości do nieba. Używa się ich w czasie klęsk, szczególnie podczas burzy, w domach i gospodarstwach. Jako gromnice służą też świece chrzcielne, kiedy to w życiu nowo ochrzczonej osoby wkracza światło wiary, które prowadzi przez życie. Uroczystość ta kończy okres Bożego Narodzenia.

Brak możliwości komentowania.