Akcja Katolicka w Ustrobnej

 

Członkowie Akcji Katolickiej z naszej parafii w Ustrobnej

1 października 2016 roku w Ustrobnej odbyła się 75. rocznica śmierci Stanisława Starowieyskiego – patrona Akcji Katolickiej w Polsce – w Rok Miłosierdzia i 1050 rocznicę Chrztu Polski. Z tej okazji około 50 osób oraz 4 osoby z naszej parafii wyruszyło z Rzeszowa autokarem, aby uczcić błogosławionego Stanisława. Na uroczystość przybyli licznie kapłani, asystenci diecezjalni, parafialni, członkowie AK oraz wiele pielgrzymów. Rozpoczęło się Eucharystią o godzinie 10:00 w kościele parafialnym pw. Jana Kantego w Ustrobnej – w miejscu urodzenia błogosławionego – pod przewodnictwem rzeszowskiego ks. Bp. Jana Wątroby. Mówił o męstwie w wyznawaniu wiary, konsekwencji w wierze, o uczynkach miłosierdzia, dziękczynieniu za dar życia i wiary oraz polecał w modlitwie Akcję Katolicką. Homilię wygłosił ks. dr Witold Ostafiński. Skupił on uwagę na świętości jako celu naszego życia. Świętość Błogosławionego jest dowodem i wezwaniem do świętości dla każdego z nas. „Iść śladami Chrystusa” wskazał ks. Witold oznacza, że nie jesteśmy sami z naszym krzyżem, niesie go z nami Jezus, który kroczy pierwszy, tak daje nam motywację i siłę. Po Mszy Świętej przeszliśmy na poczęstunek.

Druga część spotkania odbyła się w Szkole Podstawowej w Ustrobnej. Konferencja wygłoszona przez księdza Zbigniewa Kuliga poświęcona była bł. Stanisławowi oraz Kultowi 108. błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej. Ukazał zwykłe, a zarazem piękne życie błogosławionego, dom i rodzinę oraz głęboką wiarę i pobożność. Fundamentem wszystkiego była modlitwa, Bóg, a później praca. Błogosławiony Stanisław wybrał dewizę: ,,Chcę służyć Bogu i Ojczyźnie”. Niestrudzony działacz katolicki wybrał drogę świeckiego katolika, świadka Chrystusa w świecie i dla świata. Zakochany w Ojczyźnie, literaturze i kulturze, wspaniały ojciec, gospodarz, jak również zasłużony żołnierz. Podsumowywując konferencję Prezes Akcji Katolickiej – Jeremim Kalkowski powiedział „Nie bądź chrześcijaninem byle jakim, bądź chrześcijaninem naprawdę. To wzorzec dla nas.” Poseł RP Halina Szydełko podkreśliła, iż należy uczynić wszystko, aby pamięć o błogosławionym była ciągle żywa w Akcji Katolickiej. Potrzeba nam do tego wiele pracy i modlitwy w intencji Ojczyzny.

Ten dzień spędziliśmy bardzo miło na wspólnej modlitwie, śpiewie i refleksji. Doceniamy dar, jaki otrzymaliśmy w postaci takiego patrona. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości oraz za włożony wysiłek składamy Bóg zapłać! Uczestnicy – AK

Brak możliwości komentowania.