Matki Bożej Zielnej

WNIEBOWZIĘCIE NMP

Święto Wniebowzięcia NMP jest najważniejszym i najstarszym świętem z uroczystości maryjnych w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość ta, nawiązuje do jednej z chwalebnych tajemnic różańca, ukazuje nam prawdę o ostatnich chwilach z życia Maryi – Matki Jezusa. Na wschodzie obchodzono je już w VI w. Od IX wieku w kościołach święci się w tym dniu płody ziemi, zioła, kwiaty dojrzałe zboża i owoce. Są one symbolem dojrzałości duchowej Najświętszej Dziewicy. Stąd też i o tym świecie mówi się, że jest to dzień „Matki Bożej Zielnej”. Dawniej wierzono, że takie święcone bukiety mają szczególną moc: zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w gospodarstwie. W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony.

W naszym kościele na wszystkich Mszach Świętych też zostały poświęcone zioła, kwiaty oraz wieńce przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Przedborza i Huty Przedborskiej. Mszy świętej przewodniczyli nasi rodacy: Ksiądz Józef Mucha oraz Ksiądz Prałat Tadeusz Porzuczek. Bóg zapłać za wygłoszone słowo Boże i dar modlitwy.

Brak możliwości komentowania.