Pielgrzymka wiosenna do podkarpackich sanktuariów

Pielgrzymka po Sanktuariach 

 23 kwietnia 2016 roku o godzinie 7:30 Ksiądz Proboszcz, Ks. Prałat Tadeusz Porzuczek, nasza Akcja Katolicka, Panie z Akcji Katolickiej z Trzęsówki i Cmolasu oraz nasi chętni parafianie -wyruszyli do Sanktuarium w Czudcu, Komańczy, Strachocina oraz do Starej Wsi koło Brzozowa. Wybraliśmy akurat ten dzień, ponieważ jest to Uroczystość św. Wojciecha – Patrona Polski. Na początku podróży powierzyliśmy się Świętemu Krzysztofowi. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu, skąd pochodzi nasz Ksiądz Proboszcz, gdzie był ochrzczony, przyjął I Komunię Świętą, miał Prymicje. Sanktuarium jest duże i piękne. W bocznym ołtarzu umieszczony jest przepiękny obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem – od wieków słynący łaskami. Ksiądz Prałat Antoni Kocoł– Proboszcz tej parafii opowiadał o tym, że pielgrzymi wyprosili przed tym obrazem wiele łask: nawet chorzy na nowotwory złośliwe wracali do zdrowia.

Stamtąd pojechaliśmy do Sanktuarium w Strachocinie, gdzie urodził się Andrzej Bobola. Tam Ksiądz Proboszcz, Ksiądz Tadeusz i Ksiądz z Mielca, który też przybył z pielgrzymami odprawili Mszę Świętą. Po Eucharystii każdy pielgrzym miał możliwość ucałowania Relikwii Św. Andrzeja Boboli. Następnie Siostra Zakonna opowiadała o życiu i śmierci tego patrona, o figurze Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju przedstawionej jako Japonka, która stoi w ogrodzie oraz o Klasztorze założonym w XX wieku, który wznosi się nieopodal kościoła. Kult Andrzeja Boboli szerzą także Siostry Zakonne z Niepokalanowa opiekujące się Domem Pielgrzyma. Księga cudów za wstawiennictwem św. Andrzeja odnotowuje ponad 200 świadectw.

Następnie pojechaliśmy do Klasztoru Sióstr „Nazaretanek” w Komańczy. Pełna nazwa brzmi: „Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu”, stąd potoczna nazwa „Nazaretanki”. Celem owego zgromadzenia jest szerzenie Miłości Bożej wśród ludu, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin. Od października 1955 roku do października 1956 roku przebywał tam internowany przez władze PRL-u – Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Na pamiątkę tego faktu w Klasztorze utworzono Izbę Pamięci Kardynała, w której zgromadzone są pamiątki związane z jego obecnością, które mogliśmy obejrzeć. Później przeszliśmy do Kaplicy Matki Bożej Leśnej, którą Prymas często odwiedzał.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Bazyliki Ojców Jezuitów w Starej Wsi pod Brzozowem, gdzie mogliśmy zobaczyć Cudowny Obraz Matki Bożej Starowiejskiej, przedstawiający Zaśnięcie NMP w złotej koronie oraz u góry obrazu – przyjęcie Maryi w niebie przez Chrystusa. Kustosz bazyliki troszkę naświetlił nam historię tej świątyni. Na końcu nasz Proboszcz poświęcił zakupione pamiątki i przeszliśmy na kolanach przez Bramę Miłosierdzia. Wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów.

Dziękujemy Księdzu Józefowi za wybranie tak pięknych sanktuariów do zwiedzenia oraz Księdzu Prałatowi Tadeuszowi, że zechciał z nami pojechać, bawił nas swoim humorem i żartami, tak pięknie i dzielnie pokonywał każdą górkę oraz zaczepiał przechodniów. Szczęść Boże!- pielgrzymi.

Brak możliwości komentowania.