Rok św. Józefa

Rok 2021 „Rokiem Św. Józefa”

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 2020 r., Papież Franciszek ogłosił rozpoczęcie specjalnego „Roku Św. Józefa”. Jego obchód zakończymy 8 grudnia 2021 r. Będzie to czas wyjątkowy dla wszystkich chrześcijan, a zwłaszcza dla naszych parafian, bo św. Józef to przecież nasz szczególny patron.

Czego uczy nas św. Józef ?

O Św. Józefie wiemy bardzo niewiele: był cieślą i opiekunem Jezusa w czasach Jego dzieciństwa. W Biblii przywołane są Jego czyny, ale nie zostało zapisane ani jedno Jego słowo. Można więc powiedzieć, że Józef jest dla nas „nauczycielem bez słów”. Ale to Jego milczenie jest bardziej wymowne niż tysiące pięknych słów czy długie przemowy. Ono nie oznacza wcale jego bezczynności. Wręcz przeciwnie: Józef zamiast mówić – działa. Choć musi zrezygnować ze swoich planów, to nie buntuje się, nie narzeka na swój los, lecz godzi się na Boży plan i go realizuje. Nie pyta Boga o sens i cel działań, lecz z pokorą wypełnia powierzone mu zadania. Właśnie takiej pokory i zaufania Bogu brakuje współczesnemu człowiekowi. Józef pokazuje, że milczenie wcale nie jest złe. Nie jest to oznaka słabości, ale świadectwo głębokiego dialogu z Bogiem, który dokonuje się w sercu człowieka.

Z postawą milczenia wiąże się także postawa słuchania. Bo żeby coś usłyszeć, trzeba najpierw samemu zamilknąć. Św. Józef jest właśnie tego przykładem. Sam milczy, aby usłyszeć najważniejszy głos w jego życiu – głos Boga. Dzięki temu, Słowo Boże wypełnia całe Jego serce. Życie św. Józefa jest dla nas ogromną lekcją o Bogu.

Św. Józef może być dla nas kimś bardzo bliskim. W jego życiu odnajdujemy wiele trosk i dylematów, które spotykają także nas. Ale jego życie, tak samo jak życie każdego z nas jest historią miłości Boga do człowieka. Miłości, która wymaga, ale prowadzi. Bóg pragnie dokonać w życiu każdego z nas wielkich rzeczy. Ale po ludzku, nie zawsze jest to łatwe. Bóg często prowadzi nas drogami cierpienia i bólu, ale nigdy nie zostawia nas samych. Doświadcza, ale zawsze z nami jest. Bóg kocha nas tak bardzo, że dla naszego dobra „zrzuca nas w przepaść”, ale też łapie nas i z niej wyciąga, jeśli mu tylko zaufamy, tak jak zrobił to św. Józef.

Niech ten rok będzie dla nas okazją, aby jeszcze lepiej poznać św. Józefa. Aby nie tylko go podziwiać, ale by postępować tak jak On. Aby przeżywając trudności naszych ciężkich czasów, nigdy nie zwątpić w obecność Boga w naszym życiu.

Św. Józefie, wielki patronie i orędowniku w wielu potrzebach, Ty dobrze rozumiesz serce każdego człowieka dotknięte cierpieniem czy udręką. Dlatego z ufnością udaję się do Ciebie, we wszystkich trudnościach i cierpieniach, które mnie przytłaczają. Racz mnie wysłuchać i wziąć w swoje dłonie tę ważną i trudną sprawę, która jest przyczyną mojego niepokoju. Spraw, aby jej szczęśliwe zakończenie przyniosło chwałę Bogu. Amen

Natalia Z

 

 

 

 

 

Brak możliwości komentowania.