Wizyta w muzeum ks. kard. Adama Kozłowieckiego

Wycieczka do Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego

29 lipca 2016 roku o godzinie 10:15 osiem osób wraz z Księdzem Józefem wybrało się na wycieczkę do Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ do Huty Komorowskiej w ramach projektu wakacyjnego pn. „Makagigi, nakaslyk, skudlać – czy dzisiejszy nastolatek odnalazłby się w czasach naszych ojców”.

Po dojechaniu na miejsce zostaliśmy ugoszczeni w jednej z sal, poczęstowani herbatką, kawką oraz słodyczami. Oglądnęliśmy także dwa filmy opowiadające o życiu Kardynała Kozłowieckiego – apostoła Afryki, który „miał serce bez granic”. Następnie przeszliśmy po Muzeum, po którym oprowadziła nas pani Przewodnik i przeglądnęliśmy wystawy czasowe o życiu i działalności Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego. Muzeum to, powstało w 2011 roku dzięki staraniom Fundacji „Serce bez granic” i Diecezji Sandomierskiej. Stała ekspozycja jest podzielona na 4 sale ekspozycyjne:

  • Biograficzna
  • Biskup, arcybiskup, kardynał
  • Obóz koncentracyjny 1939 – 1945
  • Afryka, misje.

Po obejrzeniu wszystkich wystaw, wyszliśmy na zewnątrz i przeszliśmy dróżką wokół budynku Muzeum, podziwiając piękne widoki ogrodu. Potem podsumowując całą wycieczkę, mieliśmy za zadanie narysować na kostce przed Muzeum coś, co nam najbardziej utkwiło w pamięci z całej wycieczki. Chętni mogli pomalować sobie twarze lub popuszczać bańki mydlane. Zrobiliśmy sobie także pamiątkowe zdjęcia. Na końcu przeszliśmy pod kapliczkę Matki Bożej i pomodliliśmy się tam oraz wręczyliśmy Maryi kwiaty.

Wycieczka nam się bardzo podobała. Muzeum jest pięknym i godnym polecenia miejscem=. W trakcie wyjazdu nie nudziliśmy się ani przez chwilę. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do swoich domów.

Kilka słów o Kardynale Adamie Kozłowieckim…

Urodził się 1 kwietnia 1911 roku w Hucie Komorowskiej, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Jego imienia. Wstąpił do Jezuitów w Starej Wsi koło Brzozowa, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Podczas II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Od 1945 roku przez 61 lat pracował, jako afrykański misjonarz w Północnej Rodezji – później Zambii, gdzie najpierw został wywyższony do godności biskupa, a następnie został mianowany arcybiskupem Lusaki. Natomiast tytuł kardynała uzyskał za pontyfikatu Jana Pawła II. Kardynał Kozłowiecki zmarł 28 września 2007 roku. Został pochowany przy katedrze Dzieciątka Jezus w Lusace, w stolicy Zambii. W 2008 roku, aby kontynuować jego misję i posłannictwo powstała Fundacji im. Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”, której siedziba znajduje się w Hucie Komorowskiej.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego pięknego muzeum -niezwykłego misjonarza – naszego Rodak z ziemi kolbuszowskiej.

Brak możliwości komentowania.